کاربر نویسنده
فرشاد بقائی
farshad

تله کابین توچال

تهران , تهران
0 تومان
امکانات حمل و نقل
امکانات تفریحی
آدرس مکان
آدرس: تهران- بزرگراه شهید چمران- خیابان یمن- انتهای خیابان ولنجک- بام تهران
مشاوران این مکان

5 / 5 از 1 رای
Rating:
0 لایک 0 نظرات

تله کابین توچال

معرفی کوچه مروی تهران

یکی از قدیمی ترین کوچه های تهران یعنی کوچه مروری کوچه ای که به بیشتر مهاجران عرب به آنجا برای تجارت می رفتن البته در این چند ساله درست است تعداد آن ها کمتر شده است نسبت به قبل کوچه ی که بورس لوازم آرایش و اسباب بازی است و چای و قهوه و غیره به فروش می‌رسد. و گفتن این موضوع هم خالی از لطف نیست که در این کوچه یک فلافلی معرف به نام فلافل مروی وجود دارد که به هر بازدید کننده یا گردشگری امتحان کردن آن را توصیه می کنم این فلافلی دقیقا سر کوچه مروی جای خوش کرده است و یک نکته جالب هم درباره که کوچه مروی که خود یک جاذبه محسوب می شود وجود عمارت شمس العماره و بسیاری از ساختمان های قدیمی تهران که برای مثال می توان به سرای روشن اشاره کرد و بازار بزرگ تهران که در نزدیکی این کوچه قرار دارد برای توضیحی بیشتر باید گفت که کوچه مروی از قدیمی ترین کوچه های و از قدیمی ترین اماکن خرید تهران محسوب می شوند کوچه مروی در مجاورت خیابان ناصر خسرو قرار دارد کوچه مروی، کوچه‌ ی شرقی-غربی است. این کوچه از سمت غرب و ازخیابان ناصر خسرو مقابل شمس العماره شروع شده و به خیابان پامنار خاتمه می‌یابد. کوچه مروری از لحاظ فروش اجناس می توان گفت که محل فروش اجناس انتیک و پوشاک است که از جمله برند های که در آن حضور دارند می توان به برندهایی مثل صالحی بیوتی در این کوچه قرار دارد و البته به غیر از برند که برندهای خوبه ایرانی در این کوچه یعنی کوچه مروی قراردارد می توان کوچه مروی را محل معاودین یا معامله ایرانی های که قبلا ساکن عراق بودن هم بوده و این امر باعث تردد بیشتر اعراب شده که می توان جلوه ای فرهنکی و زندگی عربی رادر کوچه مروی دید

آثار تاریخی در کوچه مروی تهران

درست از کوچه مروی تهران یکی از قدیم ترین اماکن خرید وفروش در تهران است و لی جالب است در باره این کوچه بگویم که در کوچه مروی تهران علاوه بر فلافل های خوشمزه و اجناس انتیک و پوشاک اماکن تاریخی جذاب که هر گردشگری را به بازدید از این کوچه مشتاق تر می کند خیابان ناصرخسرو ساختمان شمس‌العماره، دبیرستان مروی در توضیح باید گفت که ازمهمترین ومعروف ترین مدارس ایران پیش ازانقلاب بود. افراد برجسته و بزرگی را تحویل جامعه علمی کشور داد. مسجد مروی سرای مظفریان، بازار قدیمی مروی و مسجد آقا محمود یا مسجد حکیم، آثار تاریخی هستند که در اطراف و درون کوچه مروی قرار دارند.

دسترسی

برای رسیدن به کوچه مروی می‌توانید از مترو استفاده کنید. کافی است در ایستگاه مترو پانزده خرداد در خط یک مترو از قطار پیاده شده و پس از خروج از ایستگاه با ده دقیقه پیاده‌روی در خیابان پانزده خرداد به خیابان ناصرخسرو و کوچه مروی که در سمت راست شما قرار خواهد داشت برسید. مسیر بین ایستگاه مترو تا خیابان ناصرخسرو را می‌توانید با درشکه یا ماشین‌ دودی‌هایی که در این مسیر تردد می‌کنند هم طی کنید تا کمی به یاد تهران قدیم بیفتید. همچنین می‌توانید در ایستگاه مترو امام خمینی (ره) که تقاطع خط یک و دو است از قطار پیاده شده و پس از خروج از ایستگاه مترو که در میدان امام خمینی (توپخانه) قرار دارد، به خیابان ناصرخسرو رفته و با حدود ۱۵ دقیقه پیاده‌روی به کوچه مروی برسید. توجه داشته باشید که این مسیر کمی طولانی‌تر است.

معرفی و مشخصات تله کابین توچال

تله کابین توچال در مجموعه تفریحی بام تهران در 3 کیلومتری میدان تجریش قرار دارد پروژه ساخت تله کابین توچال با همکاری شرکت فرانسوی پوما در سال 1353 آغاز و در سال 1357 به پایان و بهره براداری رسید . تله کابین توچال در انتهای خیابان ولنجک و در ۳ کیلومتری میدان تجریش در منطقه شمیرانات واقع شده‌است برای بیشتر آشنا شدن به مشخصات تله کابین توچال بهتر است بدانیم این تله کابین داری سه خط است سه خط تله سی یژ و یک خط تله اسکس می باشد و یتوان کفت که روی هم رفته این سه خط به اندازه 7500 متر می باشد که در بین تله کابین های ساخته شده می توان گفت که یک از طولانی ترین خطوط را دارا می باشد که سرعت حرکت این تله کابین 4 متر برثانیه می باشد که به چندیدن ایسگاه کوهنوردان و ورزش دوستان عزیز را می رساند که میعاد گاه ورزشکاران تهران است.

امکانات ورزشی تله کابین توچال

یکی از ویژگی های تله کابین توچال علاوه بر طبیعت بکر که در اختیار بازدید کننده گان میگذارد و هوای ه تمیز و مطلوبی که در اختیار تهرانی های که برای فرار از آلودگی ها شهر به آن پناه می آورند میگذارد و یکی از جذابیت های این مجموعه به شمار می رود وجود امکانات ورزشی مناسب برای ورزش دوستان عزیز است برای مثال وجود پیست اسکی توچال که در ایستگاه شماره هفت توچال است برای معرفی این پیست باید گفت این پیست که از پایین قله توچال (۳۸۵۰ متر) آغاز شده و در هتل (۳۵۵۰ متر) پایان می‌پذیرد، دارای یک دستگاه تله‌سی‌یژ (دوپل مایر) و یک دستگاه تله‌اسکی است. درازای پیست ۱۲۰۰ متر است. ئیگر ورزشی که علاقه مندان خاص خود را به این قسمت از شهر می کشاند کوه نوردی و پیاده روی مسیر پیاده‌روی به طول ۲۰۰۰ متر از پارکینگ شروع و به ایستگاه اول ختم می‌شود. مسیر کوه‌نوردی نیز از ایستگاه اول شروع و تا قله توچال ادامه می‌یابد. در این مسیر که به طول ۱۷/۳کیلومتر می‌باشد، در این مسیر امکاناتی نظیر رستوران و پناهگاه و دو ایستگاه امداد و نجات هلال احمر در مجموعه در نظر گرفته شده‌است.