کاربر نویسنده
فرشاد بقائی
farshad

فرهنگسرای اشراق

تهران , تهران
0 تومان
امکانات حمل و نقل
امکانات تفریحی
آدرس مکان
فرهنگسرای اشراق در فلکه دوم تهرانپارس، انتهای خیابان جشنواره قرار دارد.
مشاوران این مکان

5 / 0 از 0 رای
Rating:
0 لایک 0 نظرات

فرهنگسرای اشراق

معرفی فرهنگسرای اشراق

فرهنگسرای اشراق یکی از مکان هیا فرهنگی در شرق تهران می باشد که در طول سال میزبان بسیاری از جشنواره ها مانند «جشنواره اقوام» و «جشنواره صد دانه یاقوت» در آن برگزار می‌شود. این فرهنگسرا یکی از فعال‌ترین فرهنگسراهای تهران است. ساختمان اصلی این فرهنگسرا در ساختمان اصلی حدود 100 سال و باغ بزرگ آن پیش از 200 سال قدمت تاریخی دارد . نقل است که ساختمان قديمی توسط يکی از دامادهای ناصرالدين شاه بنا شده است که بادگير آن يکی از بزرگترين و زيباترين بادگيرهای ايران محسوب می‌شود. قسمت اعظم باغ، محوطه فرهنگسرا و ساختمان قديمی به همان زمان قاجار برمی‌گردد. بعد از سقوط قاجاريه يکی از خوانين همين منطقه به نام «مهدی ارباب يزدی» - معروف به ارباب مهدی - که از وکلای مجلس آن زمان بوده اين باغ را از امام جمعه داماد ناصرالدين شاه خريداری می‌کند. وقتی وارد اين مجموعه فرهنگی می‌شويد، قبل از اينکه بخواهيد از خدمات متنوع آن استفاده کنيد، در مسير رسيدن به مراکز مختلف، ديدنی‌هايی خواهيد یافت؛ چيزهايی که اينجا را به يکی از منحصربه‌فردترين مراکز فرهنگی تهران تبديل می‌كند

معمار فرهنگسرای اشراق

مهدی ارباب در دوره پهلوی و بر اساس معماری آن دوره بناهای موجود را تغيير داد و بناهای ديگری هم به باغ اضافه کرده، مثل استخر مرکزی و مجسمه اسب و تمساح. شايد مشهورترين قسمت باغ همان حوض‌های هفتگانه باشد که به صورت پله مانند با هم ارتباط دارند؛ برای همين به باغ «هفت حوض» هم گفته‌اند. در گذشته، باغ دو دهنه قنات هم داشته که از «سرخه حصار» و «تلو» سرچشمه می‌گرفتند. متأسفانه اولی به علت عدم لايروبی خشکيده ، ولی هنوز سرسبزی و صفای اين باغ زيبا از آب جاری تلو است.

تاریخچه ای فرهنگسرای اشراق

در سال ۱۳۴۸ پس از مرگ مهدی ارباب مجموعه باغ و ساختمانهای آن به دربار پهلوی دوم واگذار شد. در همان زمان اين باغ ملی اعلام شده و به دو قسمت پارک جواديه و باشگاه شهرداری تقسيم می‌شود. پس از پيروزی انقلاب اين باغ به شهرداری منطقه تبديل شد. در سال ۱۳۷۴ با تاسيس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران تحت پوشش سازمان در می‌آيد و با عنوان فرهنگسرای اشراق به فعاليت خود ادامه می‌دهد.

امکانات فرهنگسرای اشراق

• سالن سینما: ۳۰۸ نفر ظرفیت • سالن باران: ۹۰ نفر ظرفیت • سالن کنفرانس: ۶۰ نفر ظرفیت • نگارخانه آفرینش نقش: دارای ۲ سالن مجزا با ظرفیت ۵۰ تابلو برای هر سالن • کتابخانه شیخ اشراق: بیش از ۳۷۰۰۰ جلد کتاب

دسترسی

بهترین راه برای رسیدن به فرهنگسرای اشراق استفاده از مترو است. کافی است به خط ۲ مترو بروید و در آخرین ایستگاه شرقی، یعنی ایستگاه فرهنگسرا از قطار پیاده شده و پس از خروج از ایستگاه و عبور از پل هوایی روی خیابان جشنواره به فرهنگسرای اشراق برسید. همچنین می‌توانید با بی‌آرتی‌های مسیر آزادی - تهرانپارس به تهرانپارس رفته و از آن‌جا با تاکسی به خیابان جشنواره رفته و به فرهنگسرای اشراق برسید. بزرگراه‌های یاسینی و رسالت هم مسیرهایی هستند که می‌توانید در صورت استفاده از خودروی شخصی به فرهنگسرای اشراق برسید.